Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki

Bialystok, Polska
2012

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Budynek został zaprojektowany przez pracownię prof. Marka Budzyńskiego.

Minimalistyczna architektura nawiązująca do otoczenia przekształciła przestrzeń tak, by stworzyć warunki podtrzymujące i tworzące życie, przede wszystkim życie muzyczne, publiczne i kulturowe.

Dzięki rozpoczętej w 2005 roku współpracy na etapie koncepcji, możliwe było zrealizowanie szkieł artystycznych autorstwa Tomasz Urbanowicza w foyer budynku w 2012 roku. Inwestorem był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Na grubych reliefowych szkłach odciśnięto zapisy nutowe utworów Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Stanisława Moniuszki, oraz W. A. Mozarta.

Szklane głowice na kolumnach nawiązują do charakterystycznych dla regionu hełmów prawosławnych cerkwi.

Jak ocenił prof. Marek Budzyński „szkła kreują ducha przestrzeni świątyni muzyki, są jak oko w żywej istocie” – to piękny komplement po dwóch latach odlewania szkła.

Wirtualna wycieczka po obiekcie